Nasza oferta


Szkoła z bogatą historią i tradycjami
Wpisany przez Anna Opałczyńska-Czernow   
środa, 20 marca 2019 12:14

Pożegnanie Pani prof. Alicji Morawieckiej   14 marca 2019 r.

"Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma."

Powiedziała Wisława Szymborska, a my, żegnając dziś Panią Profesor Alicję Morawiecką, jesteśmy wdzięczne losowi, że postawił Panią na naszej drodze, i że mogłyśmy przez wiele lat czerpać z ogromu Pani wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Otoczone matczyną niemal troską, pewne, że zawsze będziemy wysłuchane i obdarzone dobrym słowem.

Ponad 50 lat temu zasiadłam w szkolnej ławce wsłuchując się z zachwytem w słowa Pani od polskiego. Nie miałam pojęcia, że oto wykuwa się mój los. Miłość do książek i literatury, którą nam Pani zaszczepiła sprawiła, że poszłam Pani drogą. Zostałam tak jak Pani polonistką.

Uczennica, a potem młodsza koleżanka, zawsze mogłam liczyć na Pani pomoc, rady i wskazówki. Pełna taktu i wewnętrznego ciepła angażowała się Pani we wszystkie problemy, które stawiało przed Panią życie. A my... jedne ze starszych Pani wychowanek mamy do dziś w pamięci nie tylko te chwile, gdy zasiadając w szkolnych ławkach chłonęłyśmy przekazywaną nam wiedzę, ale i te, gdy wędrując z plecakiem na ramionach poznawałyśmy w Pani towarzystwie piękno naszej ziemi i gdy uczyłyśmy się radzić sobie w trudnych warunkach z największymi przeciwnościami. Mamy w pamięci również te chwile, kiedy pod Pani kierunkiem, zmagałyśmy się z zawiłościami filozoficznych poglądów, by z ich gąszcza wyłonić te, które pozwolą nam ukształtować własny światopogląd.

"Dziś wiemy na pewno, że umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią się im płaci."

A my na zawsze w swojej pamięci i sercach Panią zachowamy.

Non omnis moriar. Pani Profesor Non omnis moriar.
"Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania
(...) jakbyś nie chciała swym odejściem smucić...
(...)jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić."

ks. J. Twardowski

Anna Opałczyńska-Czernow – absolwentka (matura 1967 r) IV LO im. Stefanii – Sempołowskiej w Lublinie