Szkoła z bogatą historią i tradycjami
PDF Drukuj
niedziela, 13 listopada 2011 18:17

Spotkanie z urzędnikiem unijnym p. Michałem Tratkowskim

Ponad 200 polskich urzędników pracujących na co dzień w instytucjach Unii Europejskiej w dniach 3-10 listopada wróciło do swoich szkół w całej Polsce, by przybliżyć młodym ludziom ideę Unii. Dzięki akcji "Back to school" uczniowie mieli szansę poznać osobiście urzędnika europejskiego. Dnia 9 listopada 2011 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie w ramach programu Komisji Europejskiej „Back to School”. Wzięli w nim udział uczniowie klas dziennikarskich (III D, II D), humanistycznej (III C) oraz lingwistycznej (II F). Naszym gościem był Pan Michał Tratkowski, absolwent IV LO.

Michał Tratkowski ukończył nasze liceum w 1991 roku, a następnie studiował na Politechnice Lubelskiej. Teraz pracuje jako urzędnik w Komisji Europejskiej. Akcja „Powrót do szkoły” polega na tym, że pracownicy Komisji Europejskiej odwiedzają swoje byłe szkoły lub uczelnie. Program powstał, aby uświadomić młodym ludziom, czym jest Unia Europejska oraz porozmawiać na temat polskiej prezydencji w Radzie UE i specyfice pracy w instytucjach unijnych. Takie spotkania pozwalają nam zastanowić się nad własną przyszłością, losem naszego kraju oraz tymi dziedzinami nauki, które pomagają nam się rozwijać.
Po prezentacji multimedialnej na temat Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej mogliśmy zadawać pytania. Nie były one wyłącznie na temat Unii, bardziej stawialiśmy na prywatne pytania typu: „ Jak to się stało, że stał się Pan pracownikiem Komisji Europejskiej?” Pan Michał opowiedział nam swoją historię, która była bardzo ciekawa. Ogólne wrażenie, jakie wywarł na nas gość było bardzo pozytywne. Pan Tratkowski wydał nam się niezmiernie miłym i inteligentnym człowiekiem. Podkreślał, iż mamy wielkie szczęście uczęszczając do IV LO, radził abyśmy nie zmarnowali szansy, jaką daje nam ta szkoła, ponieważ jest ona idealnym startem w dorosłe życie.

Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie.

 

 Klaudia Stańkowska