Szkoła z bogatą historią i tradycjami
PDF Drukuj
wtorek, 04 października 2011 19:35

FINAŁ KONKURSU „ŻYCIE I DZIEŁO MARII CURIE - SKŁODOWSKIEJ”

21 września 2011 r. na UMCS odbył się finał konkursu „Życie i Dzieło Marii Curie - Skłodowskiej”. Do etapu pisemnego przystąpiły drużyny z 18 lubelskich szkół ponadgimnazjalnych, z których wyłoniono szczęśliwą ósemkę, zakwalifikowaną do zmagań w etapie ustnym. Konkurs odbywał się pod patronatem Rektora UMCS oraz Prezydenta Miasta Lublin.

Wyniki konkursu:

1 miejsce - I LO im. Stanisława Staszica
2 miejsce - IX LO im. Mikołaja Kopernika
3 miejsce - III LO im. Unii Lubelskiej
4 miejsce – IV LO im. Stefanii Sempołowskiej oraz V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie
5 miejsce - Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Chemicznego im. Gen. Franciszka Kleeberga
6 miejsce - Pallotyńskie LO im. Batorego
7 miejsce – II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego

Uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu fizyki, chemii oraz historii (te dotyczyły przede wszystkim życiorysu Noblistki). Reprezentanci IV LO wyjaśniali, dlaczego Słońce świeci – tzn. emituje energię – od 4,5 mld lat, drużyna z Unii dociekała, jakie metody fizyczne stosowała Maria Curie - Skłodowska przy wydzielaniu polonu i radu z odpadów po produkcji uranu, zaś uczniowie z V LO odpowiadali na pytanie, na którym z uniwersytetów amerykańskich odmówiono przyznania Noblistce doktoratu honoris causa w 1921 roku. Finaliści zmagali się również z zagadnieniami dotyczącymi równoważnej dawki promieniowania jonizującego i rozpadu promieniotwórczego.

Nagrodą dla zwycięskich drużyn była wycieczka do Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, która odbyła się 27 września 2011r. Uczniowie zapoznali się z pracą instytutu, zwiedzili reaktor jądrowy „Maria”.


Drużyna IV LO:
Agnieszka Korczak
Anna Reszka
Michał Chodun