Wpisany przez Katarzyna Zarębska-Grodzicka   
czwartek, 26 kwietnia 2018 22:32

V edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Ameryce Łacińskiej

23 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Ameryce Łacińskiej. Była to piąta edycja konkursu, któremu patronowali: Ambasada Chile w Polsce, Centrum Języka Portugalskiego/Camões oraz Szkoła Języka Hiszpańskiego „Villablanca”.

zdjęcia

Tym razem uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat geografii i kultury Chile, Brazylii, Kuby oraz Peru. Po raz pierwszy do testu włączone zostały także zadania obejmujące historię odkryć i podboju  Nowego Świata. Do testu konkursowego przystąpiło 66 uczniów z województwa lubelskiego, którzy startowali w dwóch kategoriach: klas gimnazjalnych i podstawowych oraz szkół średnich. Organizatorami konkursu byli nauczyciele geografii, historii i języka hiszpańskiego: Magdalena Żak–Szczypek, Ewa Mochol, Agnieszka Jargiło, Katarzyna Zarębska–Grodzicka i Rafał Zarębski we współpracy z klasami I f i III f.
W oczekiwaniu na wyniki konkursu uczniowie i nauczyciele wysłuchali wykładów naszych gości. prof. dr hab. Barbara Hlibowicka–Węglarz, kierownik zakładu studiów portugalistycznych na UMCS, dyrektor Centrum Języka Portugalskiego w Lublinie, konsul honorowy Federacyjnej Republiki Brazylii w Lublinie opowiedziała o odkryciach geograficznych dokonanych przez Portugalczyków na obszarze Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
Pochodzący z Kolumbii pan Gabriel Larrotta Florez, nauczyciel Międzynarodowego Gimnazjum i Liceum Paderewski oraz wykładowca Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie, przedstawił Kolumbię ze szczególnym uwzględnieniem jej stolicy Bogoty.
Z kolei Pan Luis Alberto Alvarez Villablanca, Chilijczyk zamieszkały w Lublinie, właściciel szkoły językowej „Villablanca” zaprezentował geografię, krajobrazy i obyczaje swojego ojczystego kraju.
Pan Daidel Borges Vasconcelos, obecnie zamieszkały w Stanach Zjednoczonych gościł w naszej szkole już po raz drugi. Mieszkając w Polsce współpracował z Centrum Wolontariatu, brał udział w projektach związanych z wielokulturowością, był jedną z twarzy programu „Bo byłem przybyszem” realizowanego prze TVP Lublin oraz koordynatorem grupy Omnes Gentes, działającej dla obcokrajowców przebywających w Polsce. Nasz gość opisał swoją rodzinną Kubę w tym zwyczaje, muzyczne zamiłowania i charakter narodowy Kubańczyków.
Na koniec pan Rafał Zarębski, nauczyciel języka hiszpańskiego i francuskiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie opowiedział o Ameryce Środkowej, pokazując fotografie  z Kostaryki i Nikaragui.
W przerwie między wykładami, uczniowie i nauczyciele mogli wysłuchać utworu Jamesa Lasta "Samotny pasterz" wykonanego na peruwiańskiej fletni Pana przez uczennicę klasy I f, Alicję Ławecką.
Po wykładach gości, nadszedł czas na podsumowanie wyników konkursu. Laureatami zostali następujący uczestnicy:
W kategorii GIMNAZJA/SZKOŁY PODSTAWOWE

  • I miejsce – Michał Gałan ze Szkoły Podstawowej nr.16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie
  • II miejsce – Dawid Krysa vel Gregorczyk ze Szkoły Podstawowej nr.11 im. Stanisławy Filipiny Paleolog w Lublinie
  • III miejsce – Martyna Bowanko z Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie

W kategorii SZKOŁY PONANGIMNAZJALNE

  • I miejsce – Angelika Nizioł z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie
  • II miejsce – Jarosław Malik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie
  • III miejsce – Aleksandra Kamińska z Zespołu Szkół nr.1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Wyróżnienie – Przemysław Nosal z Liceum im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim
Nagrody (sprzęt elektroniczny i książki) ufundowali Rada Rodziców IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie, Ambasada Chile w Polsce oraz szkoła języka hiszpańskiego „Villablanca”. Gratulujemy zwycięzcom!