Szkoła z bogatą historią i tradycjami
Wpisany przez Agnieszka Gąsiorowska   
wtorek, 30 maja 2017 20:56

Coolturalne retrospekcje...

Teatralnie

W II semestrze tego roku szkolnego COOLturalna „Czwórka” dwukrotnie spotkała się na spektaklach w Teatrze Osterwy.

Najpierw uczennice klasy 3d- dziś już absolwentki naszej Szkoły- obejrzały adaptację powieści  Gustawa Flauberta „Pani Bovary” w reżyserii Kuby Kowalskiego. Ciekawe okazało się również kolejne przedstawienie-tym razem komedia Marca Fayeta „Ludzie inteligentni” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Polecamy ten spektakl, nie tylko ze względu na świetną grę aktorską, ale także jego szybkie tempo, zmiany akcji, nowoczesną i oszczędną scenografię, reżyserię świetlną i energetyczną muzykę.

Inspirująco

„Statystycznie drugą rzeczą, której się najbardziej boimy, zaraz po śmierci, jest przemawianie publiczne. Ze śmiercią trudno wygrać, ale pokonanie drugiego, najstraszniejszego lęku daje niesamowitą pewność siebie” – to fragment wystąpienia Jakuba Żelaznego, które wygłosił podczas kwietniowego COOLturalnego spotkania  z ciekawymi ludźmi.
Jakub – również już  tegoroczny absolwent naszego Liceum-  a od kilku miesięcy także członek klubu przemówień publicznych Toastmasters Lublin, postanowił wykorzystać nabyte tam umiejętności. Wraz ze swoim przyjacielem, Mateuszem Witamborskim, wygłosili mowy, które miały zainspirować publiczność. Każdy się przecież czegoś boi, i każdy kiedyś nie dostał tego, czego pragnął. Często przyczyną, takiego obrotu spraw jest po prostu nieświadomość pewnych rzeczy.  
Kuba na bazie własnych doświadczeń udowadniał, że dzięki przemawianiu publicznemu każdy może pokonać własną nieśmiałość. Drugi mówca, Mateusz, przekazał, w żartobliwy, ale przekonujący sposób, że to jak się ubieramy ma znaczenie. Opowiadał o znajomym, który poprzez swój niechlujny ubiór zaprzepaścił wiele szans.
Historie, które usłyszeliśmy dają do myślenia i motywują do zmian,  przekonaliśmy się, że pokonywanie własnych ograniczeń i lęków umacnia nas i przyczynia się podejmowania nowych wyzwań. Występ przed ludźmi, z którymi będzie się miało potem do czynienia każdego dnia, wymaga sporo odwagi. A gdyby coś poszło nie tak? Pewność siebie to potężna siła i jak widać można się jej nauczyć, a wtedy żadne czarne myśli nie powstrzymają nas przed działaniem.
Klub Toastmasters Lublin jest częścią międzynarodowej społeczności. Jest to miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze, osoby w różnym wieku i z różnych środowisk, pokonują lęk przed wystąpieniami publicznymi i nabywają umiejętności liderskie.
(na podstawie artykułu J. Żelaznego i D. Migryt- Toastmasters Lublin)