Szkoła z bogatą historią i tradycjami
Wpisany przez Anna Nermer   
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 13:27

Marsz Pamięci

Dnia 15 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w Marszu Pamięci organizowanym przez holenderską fundację Stichting Sobibor.

zdjęcia

Fundację założył ocalały z Sobiboru więzień Jules Schelvis, a jej celem jest krzewienie pamięci o pomordowanych w Sobiborze. Członkowie fundacji i ich goście – potomkowie ofiar nazizmu – odwiedzają co roku miejsca pamięci w Polsce. Odwiedziliśmy wraz z nimi boisko sportowe we Włodawie – miejsce wywózki miejscowych Żydów, rampę kolejową, gdzie odbywała się selekcja i obóz w Sobiborze. Tam odbyło się misterium, podczas którego wspominano pomordowanych i odmówiono modlitwę za zmarłych – kadisz. Uczniowie z naszej szkoły wzięli czynny udział w uroczystości czytając przetłumaczone przez siebie specjalnie na tę okazję poetyckie teksty – wspomnienia o lubelskich Żydach pomordowanych na Majdanku. Troje  nich udzieliło również wywiadu holenderskiej telewizji publicznej. Mówili o swoich uczuciach w miejscach kaźni niewinnych ludzi, podkreślali rolę Polaków ratujących Żydów podczas wojny i swoją własną rolę jako spadkobierców pamięci o pomordowanych. Holenderskich gości niezwykle ujęła postawa naszych uczniów, a także ich znajomość angielskiego.
Podobne spotkanie planowane jest również w przyszłym roku.