Szkoła z bogatą historią i tradycjami
piątek, 18 marca 2016 21:05

Jubileusz Arciszanki

Pani Wanda Kosińska, absolwentka gimnazjum i liceum Wacławy Arciszowej, 18 lutego 2016 r. ukończyła 100 lat.

zdjęcia

Uroczystość jubileuszu STULECIA odbyła się w Zakrzówku, rodzinnej miejscowości pani Wandy. W imieniu społeczności szkolnej pan dyrektor dr Grzegorz Gębka przekazał Jubilatce życzenia oraz książki o historii szkoły Wacławy Arciszowej i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej. 
Pani Wanda tak wspomina swoje szkolne lata :*
„Mając lat 13 wyjechałam do gimnazjum, należącego do pani Wacławy Arciszowej. Gimnazjum to znajdowało się na ul. Radziwiłłowskiej w Lublinie. Nazywałyśmy się Arciszankami, od nazwiska założycielki naszego gimnazjum. (…)
Dyscyplina była surowa, ale jestem pewna, że wszystkim nam to wyszło na dobre. Nosiłyśmy czapeczki, rogatywki z daszkiem z lampasem amarantowym, białe bluzeczki, amarantowe kokardki, granatowe spódniczki. Przypomina mi się teraz jak do Lublina przyjechał prezydent Mościcki był na Krakowskim Przedmieściu, przy Placu Litewskim, wszystkie paradowaliśmy w letnich bluzeczkach. Wszystkie klasy chodziły wtedy rano na godz. 8.00 do kościoła do Św. Ducha. Byłyśmy bardzo posłuszne, przed każdą lekcją odmawiałyśmy modlitwę, siedziałyśmy po dwie w ławkach. Czułyśmy wielki respekt do nauczycieli, byli dla nas jak wyrocznie, od niego właśnie zależał stopień. W szkole był też lekarz i stomatolog. Powiem panu jeszcze, że bardzo lubiłam gimnastykę, uważana byłam nawet za najlepszą sprinterkę.”

*Lemiecha G., Wywiad z Panią Wandą Kosińską, [w:] Urząd Gminy Zakrzówek [online] 09.04.2006

Dzięki uprzejmości pani Wandy oraz pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzówku otrzymaliśmy zdjęcia z lat szkolnych szacownej Absolwentki.