Szkoła z bogatą historią i tradycjami
piątek, 23 września 2011 18:06

WOLONTARIAT PRZEZ GRANICE W IV LO

„Wolontariat przez granice”- pod takim tytułem odbyło się III spotkanie młodzieży polonijnej, które miało miejsce w dniach 4 – 14 września 2011 roku. Na konferencję zaproszeni zostali przedstawiciele młodzieżowych środowisk polonijnych z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji Oraz Litwy.

Spotkanie było konwentem młodzieżowych liderów polonijnych, reprezentujących polskie instytucje, organizacje pozarządowe i młodzieżowe oraz szkoły. Spotkanie miało charakter warsztatów wymiany dobrych praktyk oraz doświadczeń w zakresie pracy wolontariackiej oraz umiejętności liderskich, jak również było doskonałą okazją na kontakt z historią, jej konfrontację ze współczesnością, jak również okazja na nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z Polski i Europy.

Udział IV Liceum Ogólnokształcącego przypadł w trzeciej części spotkania- 12 września 2011 roku.

 

Kolejna grupa stała przed zadaniem ukazania gościom tradycji i zwyczajów związanych z Polską. Tutaj wiedzą o kraju musieli wykazać się uczniowie klasy IID, którzy byli „gospodarzami” spotkania. „Przystawką” do dzielenia się informacjami dotyczącymi kultury był wspólny taniec, który rozweselił wszystkich i wpędził w przyjazny nastrój.

Po przedstawieniu prezentacji i opowiedzeniu o polskich świętach, zwyczajach głos zabrali przedstawiciele Polonii, bardzo obszernie i szczegółowo opowiadając o zwyczajach w ich państwach. Niektóre tradycje, jak się okazało, są bardzo podobne do polskich. Mam na myśli m.in. ukraińskie wesele, a nawet gruzińskie, które jak się okazało, może trwać nawet tydzień!

Mile zaskoczyli nas goście z Litwy i Łotwy, którzy śpiewali razem z nami wszystkim znajome piosenki tj. „ Szła dzieweczka do laseczka”, „Biały miś” i wiele, wiele innych ( może było nawet słychać ) ;)

Sale 42, w której mieliśmy okazje gościć bardzo sympatycznych ludzi, opuszczały osoby uśmiechnięte od ucha do ucha. Polonia nie kryła zadowolenia z bardzo dobrze wyreżyserowanego spotkania. Na wymianie padło wiele bardzo ciepłych słów, który tylko dodawały motywacji do dalszej współpracy. Wszyscy liczymy, że za jakiś czas udamy się na wymiane i my również będziemy mogli wymienić się wiadomościami odnośnie naszej kultury /Adam Tykło/