Koneser kina poleca

Zachęcamy do skorzystania z nowej oferty kina. Zapraszamy na film w reżyserii Andrzeja Wajdy „Powidoki”.

plakatGłównym bohaterem „Powidoków” jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób subtelny i uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.
„Powidoki” – to polski kandydat do Oscara w kinach od 13 stycznia 2017 r.


Autor plakatu – Dorota Grudek

Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich – http://www.portalfilmowy.pl/
http://www.portalfilmowy.pl/wydarzenia,5,24105,1,1,Powidoki-oficjalny-polski-plakat.html 

 

Nie możesz tego nie przeczytać

1352726246_mysliwski_traktatmol książkowy poleca:


Księga przypadku i przeznaczenia – takim podtytułem opatrzono okładkę „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego.  Łuskanie fasoli dla narratora powieści Myśliwskiego stało się pretekstem do opowiedzenia swojej historii. A jest to historia i zwyczajna i niezwyczajna. Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Z powieści wyłania się refleksja, że jesteśmy tym, co pamiętamy. A przecież nasza pamięć jest wybiórcza. Bohater przypomina sobie różne epizody ze swojego życia – miłość do ukochanej kobiety, przygody z saksofonem, fascynacje kapeluszem. A przecież nie jest to pamięć o całym naszym życiu.

O, łuskamy fasolę, więc jesteśmy. Ktoś już coś takiego powiedział, co prawda. Tylko, że to nie wystarczy (…) samo istnienie nie jest żadnym dowodem. Istnienie obdarza nas samymi zwątpieniami.

Nie możesz tego nie przeczytać

368741-352x500pani dyrektor Maria Krupa poleca:


Był niezwykłym człowiekiem, więc nie można obojętnie przejść obok jego twórczości – Józef Franciszek Emanuel Bocheński – logik, historyk logiki i filozof, sowietolog, dominikanin, katolicki prezbiter, rektor Uniwersytetu we Fryburgu. Zachęcam do zapoznania się z jego życiorysem, ale żeby poczuć smak twórczości, namawiam do przeczytania niewielkiej książeczki „Podręcznik mądrości tego świata”. Czytaj dalej

Nie możesz tego nie przeczytać

352x500 (1)pan dyrektor Grzegorz Gębka poleca:


Od wielu lat październik obchodzony jest jako miesiąc bibliotek szkolnych. Nie sposób więc polecić w tym miesiącu innej książki niż „O bibliotece” Umberto Eco. Jest to zapis odczytu, jaki pisarz wygłosił z okazji dwudziestopięciolecia Biblioteki Miejskiej w Mediolanie. Umberto Eco w niezwykle dowcipny sposób opowiada, jak kształtowała się idea biblioteki. Autor na przykładzie złej biblioteki pokazuje, jak powinna wyglądać biblioteka idealna. Książkę czyta się niezwykle szybko – jest napisana lekkim, barwnym językiem.

Niech naszym wyprawom do bibliotek przyświecają słowa Umberto Eco:

Jednym z nieporozumień, jakie dominują nad pojęciem biblioteki, jest pogląd, że idzie się tam po książkę, której tytuł się zna. Rzeczywiście, często się zdarza, że idzie się do biblioteki, bo chce się książkę o znanym tytule, ale główną funkcją biblioteki […] jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało, a które, jak się okazuje, są dla nas niezmiernie ważne.

Umberto Eco w swojej bibliotece – fot. booklips.pl

Przeczytaliśmy „Quo vadis”

3 września, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Powieść czytano w ponad dwóch tysiącach miejscowości w całej Polsce.

W poniedziałek (5 września) w naszej szkole kontynuowaliśmy idę wspólnego czytania. Dzięki najlepszym lektorom z naszego liceum przenieśliśmy się w czasy starożytnego Rzymu. Szkolne Czytanie „Quo Vadis” rozpoczął pan dyrektor Grzegorz Gębka.

Później wysłuchaliśmy fragmentów powieści w interpretacji:

 • Karoliny Reszki, 2a
 • Karoliny Obary, 2b
 • Marioli Koper, 2c
 • Angeliki Kawieckiej, Wiktora Palaka i Mateusza Ściuby, 2d
 • Eweliny Chomy, 2f
 • Ignacego Brzozowskiego, 3a
 • Karoliny Kuriaty i Dominiki Zielińskiej, 3b
 • Grzegorza Wielgusa, 3c
 • Adrianny Pleskot, 3d
 • Diany Włodarczyk i Bartka Mydlaka, 3e
 • Natalii Sulowskiej, 3f

Na zakończenie wysłuchaliśmy fragmentu przeczytanego przez panią profesor Agnieszkę Gąsiorowską.czytamy_Sienkiewicza

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólne czytanie.
A oto nasi pozostali lektorzy Czytaj dalej

Czytanie jest dla wszystkich

Są różne sposoby czytania książek, wszystko zależy od celu, jaki nam przyświeca. My czytamy najnowszą powieść znanego autora, aby się zrelaksować, a krytyk literacki czyta tę samą książkę, aby napisać jej recenzję. W zależności od celu wybieramy metodę, czyli strategię czytania.

Przedstawiamy Wam różne strategie czytania tekstów informacyjnych. Wszystkie są godne polecenia :)

czytanie

Niech naszym zmaganiom z czytaniem przyświecają słowa Wisławy Szymborskiej:

„Po staroświecku uważam, ze czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Homo Ludens z książką jest wolny. Przynajmniej na tyle, na ile wolnym być można. Sam sobie ustanawia reguły gry, posłuszny własnej tylko ciekawości”. Czytaj dalej

Półka z książkami

Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Sięgnij zatem po książki i udaj się w podróż do krainy wyobraźni.

Oto kilka nowości zakupionych do biblioteki szkolnej:

321402-352x500Markus Zusak – Złodziejka książek

Liesel Meminger poznajemy w przeddzień wybuchu II wojny światowej. W obliczu zagrożenia matka dziewczynki zdecydowała się oddać ją wraz z młodszym braciszkiem pod opiekę rodzinie zastępczej. Długa podróż zatłoczonym pociągiem do Molching okazuje się zabójcza dla sześcioletniego Wernera. Chłopiec umiera na oczach Liesel. Transport ciała okazuje się niemożliwy, dlatego chłopiec zostaje pochowany na najbliższej stacji. Świadkami pogrzebu są tylko Liesel, jej matka i dwóch grabarzy. Wtedy to, zupełnym przypadkiem, Liesel zauważa w śniegu mały, czarny, prostkątny przedmiot. „Podręcznik grabarza” będzie pierwszą książką, którą ukradnie. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze… Czytaj dalej