„Przyłapani na czytaniu” – konkurs rozstrzygnięty!

 

Już po raz 10. w naszej szkole odbył się  konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

 

 

Spośród nadesłanych prac jury wyłoniło najlepsze fotografie:

I MIEJSCE:

II MIEJSCE:
III MIEJSCE:

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie konkursem oraz gratulujemy pomysłowości i kreatywności.

Literacki Nobel za 2018 rok

Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla. To druga, po Wisławie Szymborskiej, Polka, wyróżniona najważniejszą literacką nagrodą na świecie! Akademia Szwedzka doceniła jej „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. 

Olga Nawoja Tokarczuk – polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni i Księgi Jakubowe.

Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas Podróż ludzi Księgi.

Olga Tokarczuk o swoim pisarstwie:

 • „…pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.
 • „Bardzo prywatnie i osobiście sądzę, że serce powieści bije zawsze po lewej stronie. Powieść odwołuje się bowiem do wrodzonej potrzeby zrozumienia drugiego człowieka, wrażliwego otwarcia się na jego inność i szukania w tej inności podobieństw.”

W bibliotece szkolnej znajdziecie następujące książki Olgi Tokarczuk:

 • Dom dzienny, dom nocny, Kraków cop. 2005.
 • Księgi Jakubowe, Kraków 2017.
 • Lalka i perła, Kraków 2006.
 • Moment niedźwiedzia, Warszawa 2012.
 • Prawiek i inne czasy, Wałbrzych 2000.
 • Prowadź swój pług przez kości umarłych, Kraków 2017.
 • Szafa, Kraków 2017.

 

 

 

 

Książka miesiąca: nie możesz tego nie przeczytać.

Zabawna, fantastyczna, romantyczna i (niezupełnie) prawdziwa historia Lady Jane Grey. Książka Moja Lady Jane autorstwa Cynthii Hand, Brodi Ashton i Jodi Meadows, to jedyna w swoim rodzaju opowieść fantasy osadzona w tradycji. Bohaterami tej powieści są: król – niespecjalnie garnący się do królowania, jeszcze mniej garnąca się do pełnienia swojej funkcji królowa i szlachetny rumak…

Szesnastoletnia Lady Jane Grey, niebawem ma wyjść za mąż za zupełnie obcego mężczyznę. Zostaje wplątana w intrygę, której celem jest obalenie jej kuzyna – króla Edwarda. To jednak najmniejszy z problemów, z którymi przyszło się jej zmierzyć…

Lady Jane Grey przeszła do historii Anglii jako „dziewięciodniowa królowa” – jej króciutkie panowanie (o ile można tak to nazwać) miało miejsce tuż po śmierci Edwarda VI Tudora, a na moment przed objęciem tronu przez Marię I Tudor. Koronacja Jane była wynikiem intrygi jej teścia, Johna Dudleya, który chciał umocnić swoją pozycję rodziny w kraju. Jane zmarła w wieku 17 lat, skazana na śmierć (razem z mężem i teściem) przez Krwawą Marię.
Fabuła książki opiera się właśnie na tym wydarzeniu – mamy młodziutką, inteligentną lady Jane Grey, kuzynkę Edwarda VI, chorego na gruźlicę króla Anglii. Jane, na skutek planu Johna Dudleya, poślubia jego syna Guildforda, a potem zostaje koronowana na królową kraju. Jednak cała intryga szybko zostaje ujawniona, a na tronie zasiada Maria Tudor, która nie zamierza tak łatwo i łagodnie obejść się ze zdrajcami…

„Oszałamiająca fantasy historyczna, której nie wolno przegapić” – Publishers Weekly.

„Miłośnicy inteligentnego humoru, barwnej fantastyki i lekkiego romansu będą oczarowani każdą stroną”  Voice of Youth Advocates.

„Tudorowie spotykają Monty Pythona. Przygotujcie się na salwy śmiechu, tylko pereł​​ nie pogubcie”​ – Tahereh Mafi, autorka bestsellera New York Timesa, cyklu „Dotyku Julii”.

opis na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony lubimyczytac.pl

Książka miesiąca: nie możesz tego nie przeczytać

Sensacyjna powieść oparta na prawdziwej historii.

Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 roku Jan Matejko maluje „Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o „Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego.

Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie.

Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoło współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

Maciej Siembieda tajemnicy „Chrztu Warneńczyka” poświęcił kilkanaście lat. Powieść „444” jest ich rezultatem, łącząc prawdę historyczną z fikcją literacką, których granice są nie do rozpoznania.


opis na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony lubimyczytac.pl

Książka miesiąca: nie możesz tego nie przeczytać

Ta powieść dojrzewała we mnie od dłuższego czasu.
Jest coś nieodpartego w historiach, które sobie opowiadamy, w tym, jak świadomie lub nieświadomie można ukryć głosy i prawdy, zmyć wspomnienia i pogrążyć je w niepamięci.
Paula Hawkins

Kilka dni przed śmiercią Nel Abbott dzwoni do swojej siostry. Jules nie odbiera, ignorując jej prośbę o pomoc. Nel umiera. Mieszkańcy miasteczka mówią, że „skoczyła“. A Jules musi wrócić do miejsca, z którego kiedyś uciekła – miała nadzieję, że na dobre – aby zaopiekować się swoją piętnastoletnią siostrzenicą.

Julia się boi. Tak bardzo się boi. Dawno pogrzebanych wspomnień, starego młyna, świadomości, że Nel nigdy by tego nie zrobiła. A najbardziej boi się wody i zakola rzeki, które miejscowi nazywają Topieliskiem…

W tym samym dynamicznym stylu i z tym samym dogłębnym zrozumieniem kierujących człowiekiem instynktów, jakie pochłonęły miliony czytelników jej debiutanckiej powieści, Paula Hawkins przedstawia nowy porywający thriller, w którego tle czają się historie z przeszłości i drzemie siła, z jaką potrafią one zniszczyć ludzkie życie.

 


Zastanawiacie się, czy „Zapisane w wodzie” może być lepsze od „Dziewczyny z pociągu”? Niepotrzebnie. Jest lepsze. To pisarski triumf
. – Clare Mackintosh

Paula Hawkins znów to zrobiła! „Zapisane w wodzie” to perfekcyjnie skonstruowany mroczny thriller, od którego nie będziecie mogli się oderwać. Wciąga od pierwszej strony! – Shari Lapena

źródło: www.swiatksiazki.pl

Nie możesz tego nie przeczytać

„Dziewczyna z pociągu” – Paula Hawkins

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.

Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.

I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.

Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:

Stephen King: Znakomity thriller. Nie mogłem się oderwać przez całą noc.

Tess Gerritsen: Pasjonująca, pełna napięcia i nieprzewidywalna. Po prostu nie mogłam jej odłożyć. Nie do przegapienia!

Terry Hayes: Co za postaci, co za sytuacja, co za książka! To Alfred Hitchcock nowego pokolenia.

Lisa Gardner: Pomysłowa, pełna napięcia i porywająca! Nie mogłam się domyślić do samego końca.

Paula Hawkins – zanim została pisarką, przez piętnaście lat pracowała jako dziennikarka. Urodziła się i wychowała w Zimbabwe, obecnie mieszka w Londynie. Prawa do wydania „Dziewczyny z pociągu” kupiły 44 kraje. Przez długie miesiące powieść zajmowała pierwsze miejsca na listach bestsellerów. Na jej podstawie nakręcono film pod tym samym tytułem – równie wciągający, jak książka.


źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

 

Książka miesiąca: nie możesz tego nie przeczytać

„Porwana pieśniarka” Danielle L. Jensen

„Porwana pieśniarka” to początek fantastycznej opowieści o trollach i innych stworach nie z tej ziemi, gdzie odkryjemy nieznane do tej pory oblicze magii i podziemnego świata.  Akcja jest bardzo szybka i dzieje się w świecie trolli, uwięzionych pod wielką górą. Trafia tam śmiertelna dziewczyna – Cecile – i zostaje zmuszona do poślubienia następcy tronu – Tristana. Ma też inne zadania. Otoczona sekretami, niedopowiedzeniami i manipulowana przez elitę miasta, próbuje przeżyć i odzyskać wolność.
Z biegiem czasu dzieje się coś niezwykłego – w sercu Cécile kiełkuje uczucie do tajemniczego księcia, z którym została związana ślubem. Dziewczyna poznaje kolejne osoby, nawiązuje przyjaźnie i powoli uzmysławia sobie, że może być jedyną nadzieją dla mieszańców zniewolonych przez trolle czystej krwi. W mieście wybucha bunt. A Tristan, jej książę i przyszły król, jest jego tajnym przywódcą.
W miarę zanurzania się w świat skomplikowanych intryg politycznych podziemnego świata Cécile przestaje być córką prostego rolnika, staje się księżniczką, nadzieją całego ludu i czarownicą obdarzoną mocą dość potężną, by na zawsze zmienić Trollus, podziemne miasto.

Powieść czyta się świetnie, świat trolli jest barwny, pełen magii, ale ich emocje i pragnienia są bardzo ludzkie

opis na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony lubimyczytac.pl

Książka miesiąca: nie możesz tego nie przeczytać

Przykładny ziemianin, organizator życia społecznego i kulturalnego. Człowiek, który wprowadzał na Kresach niespotykane tam wcześniej metody gospodarowania. Któż to taki? Oczywiście Witold Pilecki.

Polscy komuniści nie tylko zamordowali Witolda Pileckiego, ale też skazali go na wieczne zapomnienie. W zacieraniu pamięci po nim okazali się bardzo skuteczni. Po latach nawet cenzorzy nie wiedzieli, kim był rotmistrz. I pozwolili na serię artykułów sławiących czyny tego „wroga ludu”.

Dziś zachęcamy Was do przeczytania książki, w której z Andrzejem Pileckim rozmawiają Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl.

OJCIEC
Witold jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju. By nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Tu dopadli go agenci UB.
Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

SYN
Andrzejowi odebrano tatę. Wzrastał z piętnem syna zdrajcy. Przez 67 lat nie mógł nawet pomodlić się nad grobem ojca. W PRL-u nie było dla niego miejsca. Trudno było o pracę, a o przeszłości nie wolno było mówić.

ŚLADEM TATY
Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Nie musi już i nie chce milczeć. Rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. I daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów. Wszyscy powinniśmy towarzyszyć mu w tej podróży.

opis na podstawie: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/09/17/pilecki-bardziej-prywatny-zapomniany-dorobek-bohaterskiego-rotmistrza; https://www.znak.com.pl

 

„Przyłapani na czytaniu” – konkurs rozstrzygnięty

konkursie fotograficznym organizowanym przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną jury nagrodziło następujących uczniów:

 • I miejsce –  Emilia Drabik kl. IIA za zdjęcie „W krainie książek”,
 • II miejsce –  Gabriela Wereska kl. IID za zdjęcie „Kot książkowy”
 • III miejsce – Paulina Wiatrak kl. IIID za zdjęcie „Saski spacer”,
 • wyróżnienie: Aleksandra Głos kl. II D – za zdjęcie „Miłość do książek”.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie oraz gratulujemy pomysłowości i kreatywności.