Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship). Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły.

W tym roku święto bibliotek obchodzone jest po hasłem:

„Książka to przyszłość”. 

W ramach obchodów  zapraszamy uczniów do włączenia się w akcje i konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną. W korytarzu na parterze możecie obejrzeć wystawy:

  • „Nie możesz tego czytać – książki zakazane”
  • „Cenzura – nie czytać”

Zapraszamy również do udziału w konkursie fotograficznym „Przyłapani na czytaniu” (termin nadsyłania prac upływa 23 października 2018 r.)

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki – i to nie tylko w październiku:) – zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania z jej zbiorów.

Nowości w …

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie zaprasza uczniów i nauczycieli do korzystania ze swoich zbiorów. Najnowsze nabytki biblioteki możemy przejrzeć na stronie.

Książka miesiąca – nie możesz tego nie przeczytać

We wrześniu polecamy Wam światowy fenomen, bestsellerową powieść Johna Greena „Gwiazd naszych wina”. To najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść tego autora. Pisząc o nastolatkach, ale nie tylko dla nich, w błyskotliwy sposób zgłębia w niej tragiczną kwestię życia i miłości. Jest to niezwykle wnikliwa, odważna i pełna humoru książka.

Szesnastoletnia Hazel choruje na raka. Tylko dzięki cudownej terapii, jakiej została poddana, jej życie zostało przedłużone o kilka lat. Dziewczyna nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne nastolatki. Jest zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy – na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży – poznaje niezwykłego chłopaka.

Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie.

opis został zaczerpnięty ze strony: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6388,Gwiazd-naszych-wina

Czytajmy:)

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie pierwszoklasistów, do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Zbiory biblioteki liczą 22791 pozycji. A wśród nich 20,7% to lektury, 23% – beletrystyka, czyli książki do „poczytania” i prawie 40% to literatura popularnonaukowa.

W ostatnim roku szkolnym biblioteka wzbogaciła się o 842 pozycje, jest więc mnóstwo nowości do przeczytania.

ZAPRASZAMY!

Nie możesz tego nie przeczytać

mol książkowy poleca:


Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński – Broad Peak. Niebo i piekło

Autorzy w tej książce piszą o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:

Martyna Wojciechowska:

W tej książce nie znajdziecie spekulacji i sensacji. To rzetelna relacja z dokonań „Lodowych Wojowników”, porywająca opowieść o wyjątkowych ludziach, którzy przesunęli granicę naszych możliwości i na zawsze przejdą do historii. Wierzę, że każdy z bohaterów tej książki zginął robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy pozostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać „Broad Peak. Niebo i piekło” i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń, którą warto zapłacić.

Roman Paszke:

„Sztuka cierpienia” – określenie to dotyczy nie tylko tych, „co zamknięci pomiędzy himalajskimi ścianami”. Ci co zostają w domu niewyobrażalnie cierpią. Pełni obaw, czy skalne i lodowe ściany wypuszczą ich bliskich żywych. Kiedyś marzyłem, by zostać wspinaczem wysokogórskim. Chłonąłem książki o tych, którzy poczuli szczyty pod stopami. Czy pomiędzy ścianami fal można poczuć się tak samo jak oni? Nie wiem… Jak jest naprawdę w górach ­­– przeczytajcie.

Marek Kamiński:

Niezwykła książka pokazująca od kulis nie tylko przebieg tragedii na Broad Peaku. To także retrospekcja i spojrzenie na sprawę z dzisiejszej perspektywy. Dzięki książce bliżej poznałem ludzi, z których wielu znałem osobiście, w tym Tomka Kowalskiego, który chciał wybrać się na Bieguny Ziemi. Wydaje mi się, że ścieżka osądzania i szukania winnych jest łatwiejszą drogą. Dużo trudniejsza jest próba zrozumienia skomplikowanego życia ludzkiego, które jak w soczewce skupiło się na Broad Peaku 5 marca 2013 roku. Warto przerobić lekcję, która płynie z tej tragedii.

  • źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com
  • źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

Nie możesz tego nie przeczytać

mol książkowy poleca:


Katarzyna Miszczuk – Szeptucha

„Taka miłość zdarza się raz na tysiąc lat”

XXI wiek. Polska wciąż jest królestwem rządzonym przez Piastów. Mieszko I jednak nie przyjął chrztu…
Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka!
Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?
Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim – solidna dawka humoru!

  • źródło opisu: www.gwfoksal.pl
  • źródło okładki: www.gwfoksal.pl

Nie możesz tego nie przeczytać

mol książkowy poleca:


Francesca Zappia – Wymyśliłam Cię

„Jeśli nawet miłość nie zawsze zwycięża, dzięki niej łatwiej znieść wszystkie bitwy”

Oto Alex, maturzystka i absolutnie niewiarygodna narratorka, która czasami nie potrafi odróżnić prawdziwego życia od złudzenia. Codziennie walczy, by rozpoznać, co jest prawdą, a co nie. Uzbrojona w swój aparat fotograficzny, z młodszą siostrą u boku, Alex prowadzi codzienną wojnę ze swoją chorobą – schizofrenią – starając się pozostać przy zdrowych zmysłach na tyle długo, by dostać się do college’u. I nieźle jej idzie: poznaje nowych ludzi, chodzi na imprezy i… zakochuje się. Tylko czy Miles na pewno jest prawdziwy?

Alex przywykła do tego, że jest umysłowo chora. Nikt nie przygotował jej na normalność…

  • źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2017
  • źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Spotkajmy się w…

Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie oferuje nowości wydawnicze dla uczniów i nauczycieli. Ostatnio zbiory biblioteki wzbogaciły się o wiele ciekawych pozycji.

Warto się tam wybrać!

Nie możesz tego nie przeczytać

mol książkowy poleca:

bogaty-ojciec-biedny-ojciec-b-iext34500628Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa? Dowiedz się, jak sprawić, aby pieniądze pracowały dla ciebie i dlaczego nie musisz mieć bardzo wysokiej pensji, aby stać się zamożnym.

Książka, która wstrząsnęła światem finansów!

Jeśli borykasz się z finansami, zarabiając jedynie na skromne życie i co miesiąc z tęsknotą wypatrujesz dnia wypłaty, wiedz, że dzielisz los większości. Możesz jednak szybko znaleźć się wśród mniejszości, która w pełni korzysta z życia.

Książka, która uświadamia ludziom ich niewiedzę!

„Bogaty ojciec, Biedny ojciec” – czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa – od kilku lat utrzymuje się na szczycie światowych bestsellerów biznesu.

Książka od kilku lat utrzymuje się na szczycie światowych bestsellerów biznesu. Autor, Robert Kiyosaki, otwiera nam oczy na świat, jakiego nie poznamy w szkole czy na studiach.

Książkę czyta się jednym tchem. Na początku wydaje się nieco kontrowersyjna, ale im dłużej ją czytasz, tym bardziej uświadamiasz sobie swoją niewiedzę i potrzebę dokonania zmian w swoim życiu.

„Bogaty ojciec, Biedny ojciec” nie zawiera cudownego przepisu na sukces: „Jak stać się bogatym”, ale wskazuje, co powinieneś zrobić, aby wziąć sprawy w swoje ręce oraz jak umiejętnie generować i pomnażać swoje pieniądze.

opis zaczerpnięty ze strony: http://www.tolle.pl/pozycja/bogaty-ojciec-biedny-ojciec