Książka miesiąca: nie możesz tego nie przeczytać

„Porwana pieśniarka” Danielle L. Jensen

„Porwana pieśniarka” to początek fantastycznej opowieści o trollach i innych stworach nie z tej ziemi, gdzie odkryjemy nieznane do tej pory oblicze magii i podziemnego świata.  Akcja jest bardzo szybka i dzieje się w świecie trolli, uwięzionych pod wielką górą. Trafia tam śmiertelna dziewczyna – Cecile – i zostaje zmuszona do poślubienia następcy tronu – Tristana. Ma też inne zadania. Otoczona sekretami, niedopowiedzeniami i manipulowana przez elitę miasta, próbuje przeżyć i odzyskać wolność.
Z biegiem czasu dzieje się coś niezwykłego – w sercu Cécile kiełkuje uczucie do tajemniczego księcia, z którym została związana ślubem. Dziewczyna poznaje kolejne osoby, nawiązuje przyjaźnie i powoli uzmysławia sobie, że może być jedyną nadzieją dla mieszańców zniewolonych przez trolle czystej krwi. W mieście wybucha bunt. A Tristan, jej książę i przyszły król, jest jego tajnym przywódcą.
W miarę zanurzania się w świat skomplikowanych intryg politycznych podziemnego świata Cécile przestaje być córką prostego rolnika, staje się księżniczką, nadzieją całego ludu i czarownicą obdarzoną mocą dość potężną, by na zawsze zmienić Trollus, podziemne miasto.

Powieść czyta się świetnie, świat trolli jest barwny, pełen magii, ale ich emocje i pragnienia są bardzo ludzkie

opis na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony lubimyczytac.pl

Książka miesiąca: nie możesz tego nie przeczytać

Przykładny ziemianin, organizator życia społecznego i kulturalnego. Człowiek, który wprowadzał na Kresach niespotykane tam wcześniej metody gospodarowania. Któż to taki? Oczywiście Witold Pilecki.

Polscy komuniści nie tylko zamordowali Witolda Pileckiego, ale też skazali go na wieczne zapomnienie. W zacieraniu pamięci po nim okazali się bardzo skuteczni. Po latach nawet cenzorzy nie wiedzieli, kim był rotmistrz. I pozwolili na serię artykułów sławiących czyny tego „wroga ludu”.

Dziś zachęcamy Was do przeczytania książki, w której z Andrzejem Pileckim rozmawiają Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl.

OJCIEC
Witold jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju. By nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Tu dopadli go agenci UB.
Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

SYN
Andrzejowi odebrano tatę. Wzrastał z piętnem syna zdrajcy. Przez 67 lat nie mógł nawet pomodlić się nad grobem ojca. W PRL-u nie było dla niego miejsca. Trudno było o pracę, a o przeszłości nie wolno było mówić.

ŚLADEM TATY
Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Nie musi już i nie chce milczeć. Rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. I daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów. Wszyscy powinniśmy towarzyszyć mu w tej podróży.

opis na podstawie: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/09/17/pilecki-bardziej-prywatny-zapomniany-dorobek-bohaterskiego-rotmistrza; https://www.znak.com.pl

 

„Przyłapani na czytaniu” – konkurs rozstrzygnięty

konkursie fotograficznym organizowanym przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną jury nagrodziło następujących uczniów:

  • I miejsce –  Emilia Drabik kl. IIA za zdjęcie „W krainie książek”,
  • II miejsce –  Gabriela Wereska kl. IID za zdjęcie „Kot książkowy”
  • III miejsce – Paulina Wiatrak kl. IIID za zdjęcie „Saski spacer”,
  • wyróżnienie: Aleksandra Głos kl. II D – za zdjęcie „Miłość do książek”.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie oraz gratulujemy pomysłowości i kreatywności.

Książka miesiąca: nie możesz tego nie przeczytać

W październiku polecamy poruszającą historię genialnego neurochirurga, który zmierzył się z chorobą jako pacjent.
Zapis determinacji i świadectwo walki.

Paul Kalanithi był jednym  z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłośnikiem poezji. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie gdy Paulem zaczęły interesować się najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki, młody lekarz usłyszał diagnozę IV stadium raka płuc.

W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratującego życie w pacjenta, który sam podejmuje walkę z chorobą. I zaczyna pisać. Wytrwale, strona po stronie, niezależnie od trudności, jakie przynosiła postępująca choroba.

Paul Kalanithi zmarł w marcu 2015 roku, niemal do ostatniej chwili pracując nad tekstem. Ta niedokończona książka doskonale oddaje ulotność naszego życia.

Jest w tej niezwykłej książce takie piękne zdanie: Bohater podjął decyzję, by nie odwracać wzroku od śmierci. To zdanie i ta książka są drogowskazem dla wszystkich, którzy znaleźli się w ekstremalnej życiowej sytuacji, a przy tym piękną opowieścią o miłości małżeńskiej w czasie największej próby – śmiertelnej choroby – Jerzy Stuhr

 

opis został zaczerpnięty ze strony: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship). Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły.

W tym roku święto bibliotek obchodzone jest po hasłem:

„Książka to przyszłość”. 

W ramach obchodów  zapraszamy uczniów do włączenia się w akcje i konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną. W korytarzu na parterze możecie obejrzeć wystawy:

  • „Nie możesz tego czytać – książki zakazane”
  • „Cenzura – nie czytać”

Zapraszamy również do udziału w konkursie fotograficznym „Przyłapani na czytaniu” (termin nadsyłania prac upływa 23 października 2018 r.)

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki – i to nie tylko w październiku:) – zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania z jej zbiorów.

Nowości w …

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie zaprasza uczniów i nauczycieli do korzystania ze swoich zbiorów. Najnowsze nabytki biblioteki możemy przejrzeć na stronie.

Książka miesiąca – nie możesz tego nie przeczytać

We wrześniu polecamy Wam światowy fenomen, bestsellerową powieść Johna Greena „Gwiazd naszych wina”. To najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść tego autora. Pisząc o nastolatkach, ale nie tylko dla nich, w błyskotliwy sposób zgłębia w niej tragiczną kwestię życia i miłości. Jest to niezwykle wnikliwa, odważna i pełna humoru książka.

Szesnastoletnia Hazel choruje na raka. Tylko dzięki cudownej terapii, jakiej została poddana, jej życie zostało przedłużone o kilka lat. Dziewczyna nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne nastolatki. Jest zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy – na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży – poznaje niezwykłego chłopaka.

Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie.

opis został zaczerpnięty ze strony: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6388,Gwiazd-naszych-wina

Czytajmy:)

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie pierwszoklasistów, do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Zbiory biblioteki liczą 22791 pozycji. A wśród nich 20,7% to lektury, 23% – beletrystyka, czyli książki do „poczytania” i prawie 40% to literatura popularnonaukowa.

W ostatnim roku szkolnym biblioteka wzbogaciła się o 842 pozycje, jest więc mnóstwo nowości do przeczytania.

ZAPRASZAMY!

Nie możesz tego nie przeczytać

mol książkowy poleca:


Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński – Broad Peak. Niebo i piekło

Autorzy w tej książce piszą o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:

Martyna Wojciechowska:

W tej książce nie znajdziecie spekulacji i sensacji. To rzetelna relacja z dokonań „Lodowych Wojowników”, porywająca opowieść o wyjątkowych ludziach, którzy przesunęli granicę naszych możliwości i na zawsze przejdą do historii. Wierzę, że każdy z bohaterów tej książki zginął robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy pozostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać „Broad Peak. Niebo i piekło” i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń, którą warto zapłacić.

Roman Paszke:

„Sztuka cierpienia” – określenie to dotyczy nie tylko tych, „co zamknięci pomiędzy himalajskimi ścianami”. Ci co zostają w domu niewyobrażalnie cierpią. Pełni obaw, czy skalne i lodowe ściany wypuszczą ich bliskich żywych. Kiedyś marzyłem, by zostać wspinaczem wysokogórskim. Chłonąłem książki o tych, którzy poczuli szczyty pod stopami. Czy pomiędzy ścianami fal można poczuć się tak samo jak oni? Nie wiem… Jak jest naprawdę w górach ­­– przeczytajcie.

Marek Kamiński:

Niezwykła książka pokazująca od kulis nie tylko przebieg tragedii na Broad Peaku. To także retrospekcja i spojrzenie na sprawę z dzisiejszej perspektywy. Dzięki książce bliżej poznałem ludzi, z których wielu znałem osobiście, w tym Tomka Kowalskiego, który chciał wybrać się na Bieguny Ziemi. Wydaje mi się, że ścieżka osądzania i szukania winnych jest łatwiejszą drogą. Dużo trudniejsza jest próba zrozumienia skomplikowanego życia ludzkiego, które jak w soczewce skupiło się na Broad Peaku 5 marca 2013 roku. Warto przerobić lekcję, która płynie z tej tragedii.

  • źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com
  • źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

Nie możesz tego nie przeczytać

mol książkowy poleca:


Katarzyna Miszczuk – Szeptucha

„Taka miłość zdarza się raz na tysiąc lat”

XXI wiek. Polska wciąż jest królestwem rządzonym przez Piastów. Mieszko I jednak nie przyjął chrztu…
Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka!
Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?
Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim – solidna dawka humoru!

  • źródło opisu: www.gwfoksal.pl
  • źródło okładki: www.gwfoksal.pl